Jako každoročně jsme se účastnili největší vzdělávací akce v oboru intenzivní medicíny a i letos jsme se aktivně zapojili.
Náš spolupracovník k Beneviddes Netto, certifikovaný respirační terapeut přednesl na sesterském sympóziu svoje zkušenosti s rolí respiračního terapeuta, které získal během své více než 10 leté praxe v brazilském Sao Paolu. Jeho přednáška vzbudila nebývalý ohlas a potřebu zamyšlení nad využitím lidského potenciálu fyzioterapeutů pro optimalizaci ventilační péče. Toto téma bude ještě mockrát diskutováno a jsme rádi, že Netto tuto diskuzi otevřel.
V dalších dnes jsme též měli na pilno. Na stánku byl prezentován náš unikátní přístroj pro hodnocení zornicové reaktivity, který se během posledních let rozšířil na většinu anesteziologických a resuscitačních pracovišť.
Dalším naším aktivním příspěvkem letošního ročníku byla praktická ukázka cíleného polohování ventilovaného pacienta a monitorace distribuce ventilace systémem elektrické impedanční tomografie Timpel. Díky spolupráci se společností LINET jsme byly schopni systém předvést v reálném čase a MUDr, Michal Otáhal KARIM VFN a MUDr. Mikuláš Mlček tak mohli přednést výsledky své dlouhodobé vědecké činnosti. Tento koncept se již aplikuje na několika pracovištích v ČR a SR.